New Hospital Logo

Dermoskopija – kada i za koga je obavezna

Dermoskopija je neinvazivna pomoćna dijagnostička metoda i nezaobilazni je deo dermatološkog pregleda. Dermoskopijom posmatramo leziju sa površine kože, uočavamo razne boje i strukture koje se međusobno kombinuju dajući odgovarajuće obrasce prepoznatljive samo dermatolozima.

Dermoskopija predstavlja mikroskopiranje površine kože putem dermoskopa, instrumenta koji uvećava vidno polje uz polarizovano ili nepolarizovano svetlo. U Opštoj bolnici NEW Hospital svakog dana možete obaviti dermatološki pregled i dermoskopiju.

Šta otkriva dermoskopija

Zahvaljujući dermoskopiji dermatolog razlikuje melanocitne od nemelanocitnih promena, a svakako najveći značaj ima u ranoj dijagnostici melanoma. Melanom je zloćudni tumor kože koji je potencijalno izlečiv ako se otkrije u njegovoj ranoj fazi, a relativno lako se može detektovati redovnim dermoskopskim pregledima.

Dermoskopija služi za otkrivanje pigmentnih , inflamatornih i tumorskih promena na koži. Rano otkrivanje melanoma, razlikovanje benignih od malignih promena na koži, potom otkrivanje parazitarnih kožnih bolesti, kao što su šuga i vaši, moguće je putem dermoskopije. Inflamatorne dermatoze, poput psorijaze i lihen planusa takođe je moguće potvrditi dermoskopski.

Pomoću dermoskopije razlikovaćemo tumore na koži – kako benigne epidermalne i dermalne proliferacije, tako i melanocitne i nemelanocitne zloćudne tumore kože: seboroične keratoze, dermatofibrome, hemangiome, bazocelularne karcinome, keratoakantome, skvamocelularne karcinome, melanome.

Dermoskopija dešifruje tumore kože

Genetski faktori, faktori sredine i UV zračenje – kumulativne doze tog zračenja, vode nastanku tumora kože. Opekotine od sunca u ranom detinjstvu su značajan faktor za nastanak melanoma u kasnijem životu. Dugotrajno nekontrolisano izlaganje u solarijumu doprinosi povećanju broja obolelih kako od melanocitnih tako i od nemelanocitnih tumora kože.

Zbog sve češće pojave tumora na koži, savetujemo dermoskopiju, tj. preventivne sistematske preglede kod dece, trudnica i rizičnih grupa – kod osoba sa velikim brojem mladeža, osoba koje se nekontrolisano i intenzivno izlažu suncu ili pak koriste solarijum, potom onima koji imaju pozitivnu porodičnu anamnezu na tumore kože, osobama sa neobičnim ili atipičnim nevusima, osobama sa ličnom anamnezom o uklonjenom malignom tumoru kože, kao i imunosuprimiranim osobama ( npr. sa transplantiranim organima). Osobe starije od 50 godina sa teškim solarnim oštećenjima takođe su kandidati za dermoskopski pregled.

Na dermoskopski pregled potrebno je da dođu deca sa kongenitalnim nevusima, kao i deca sa novim mladežima, pigmentovanim i nepigmentovanim (ružičaste boje), a koji brzo rastu.

Dermoskopija se preporučuje jednom do  dva puta godišnje .

Svima preporučujem samopregled i adekvatnu fotozaštitu. U slučaju da se pojavi suspektna promena na koži, nova ili pak izmenjena stara promena, dermoskopija je obavezna.

 

Dr Mirjana Elhag, specijalista dermatovenerolog

Popularni tekstovi


Alergologija u Opštoj bolnici NEW Hospital

Pročitaj više >

Uspesi Opšte bolnice NEW Hospital u 2024. godini

Pročitaj više >

Radno vreme za novogodišnje i božićne praznike

Pročitaj više >

Podeli: fb li tw email

Slične vesti

dermoskopija

AKCIJA! Pregled dermatologa + dermoskopija

Radujemo se suncu i dolasku leta, ali šta o tome misli naša koža? Koža pamti svaki kontakt sa sunčevim zracima, naročito ako ste svetle puti…

Pročitaj više >
Open chat
Postavite pitanje našem call centru ✍🏻