Urološke intervencije – embolizacija TU promena

Interventna radiologija

Embolizacija tumorskih promena u urologiji

je hirurška procedura koja se koristi za zaustavljanje snabdevanja krvlju tumorskih masa, posebno urogenitalnog sistema. Ova tehnika se često koristi za tumore bubrega, prostate ili druge urološke lezije.

Procedura embolizacije uključuje:

1. Pristup do krvnih sudova: Hirurg ili intervencionistički radiolog će pristupiti krvnim sudovima koji snabdevaju tumor. Ovo se obično postiže uz pomoć tankih katetera koji se vode kroz arteriju.
  2. Uvođenje embolizacijskog materijala: Kada je kateter na mestu, materijal (poput čestica ili gelova) se ubrizgava direktno u krvne sudove koji hrane tumor. Ovi materijali blokiraju ili usporavaju protok krvi, što dovodi do zaustavljanja dotoka krvi u tumor.
  3. Rezultat: Bez snabdevanja krvlju, tumor može smanjiti svoj rast ili se čak smanjiti, olakšavajući druge terapije poput hirurgije ili radioterapije.

Ova procedura može biti korisna za kontrolisanje rasta tumora ili smanjenje simptoma koje tumor uzrokuje, naročito kod neoperabilnih tumora ili kao priprema za operativni zahvat. Pre izvođenja ove procedure, pacijent će biti detaljno pregledan, a odluka o izvođenju embolizacije će zavisiti od vrste tumora, opšteg zdravstvenog stanja pacijenta i drugih faktora.

Urološke intervencije – embolizacija TU promena

Cena pregleda Na upit