Standardni ORL pregled i alergološki pregled

ORL

Standardni ORL (otorinolaringološki) pregled

uključuje pregled uha, nosa i grla radi procene zdravstvenog stanja ovih područja. To može obuhvatiti:

• Pregled uha: Pregled uha pomoću otoskopa radi procene sluha, stanja bubnjića i spoljnjeg ušnog kanala.
  • Pregled nosa: Pregled nosa radi procene prohodnosti, sluzokože, eventualnih polipa ili drugih abnormalnosti.
  • Pregled grla i grkljana: Pregled grla radi procene stanja tonzila, grkljana, ždrela i procene općeg zdravstvenog stanja sluzokože i mogućih upala.

Alergološki pregled se fokusira na identifikaciju alergijskih reakcija na određene supstance ili alergene. Ovaj pregled može uključivati:

• Anamnezu: Razgovor o simptomima, okidačima i istoriji alergija.
  • Kožne testove: Testovi koji uključuju lagano bušenje kože kako bi se utvrdilo postojanje alergijske reakcije na određene alergene.
  • Krvne testove: Analiza krvi radi utvrđivanja prisustva antitela na određene alergene.

Ovi pregledi mogu pomoći u dijagnozi i upravljanju različitim stanjima u uhu, nosu, grlu i alergijama. Nakon pregleda, lekar će predložiti odgovarajuće tretmane i terapije, uključujući lekove ili terapije prilagođene dijagnostikovanim stanjima.

Standardni ORL pregled i alergološki pregled