Pregled pulmologa sa spirometrijom sa bronhodilalatornim testom

Pulmologija

Pregled pulmologa koji uključuje spirometriju sa bronhodilatatornim testom

je dijagnostička procedura koja se koristi za procenu funkcije pluća i dijagnozu različitih plućnih oboljenja, poput astme i hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP).

Proces pregleda uključuje sledeće korake:

1. Anamneza i fizički pregled:
    • Pulmolog će uzeti detaljnu anamnezu, uključujući simptome, istoriju bolesti, pušački status i izloženost faktorima rizika.
    • Izvršiće se fizički pregled, uključujući auskultaciju pluća.
  2. Spirometrija:
    • Pacijent sedi i koristi nosnu štipaljku kako bi disao samo kroz usta.
    • Pacijent diše u spirometar, uređaj koji meri volumen i brzinu vazduha koji ulazi i izlazi iz pluća.
    • Tokom testa, pacijent će nekoliko puta maksimalno udahnuti i izdahnuti po uputstvima zdravstvenog radnika.
  3. Bronhodilatatorni test:
    • Nakon osnovnog spirometrijskog testa, pacijentu se daje bronhodilatator (lek koji širi bronhije), obično u obliku inhalatora.
    • Posle primene bronhodilatatora, potrebno je sačekati određeno vreme (obično 15-30 minuta) kako bi lek delovao.
    • Spirometrija se ponavlja kako bi se videlo da li je došlo do poboljšanja u funkciji pluća nakon primene bronhodilatatora.
  4. Analiza rezultata:
    • Pulmolog analizira rezultate spirometrije pre i posle primene bronhodilatatora.
    • Poboljšanje u spirometrijskim parametrima nakon primene bronhodilatatora može ukazivati na reverzibilnu komponentu opstrukcije disajnih puteva, što je često slučaj kod astme.

Šta spirometrija meri:

• FVC (Forced Vital Capacity): Maksimalna količina vazduha koju pacijent može snažno i brzo izdahnuti nakon maksimalnog udaha.
  • FEV1 (Forced Expiratory Volume in 1 second): Količina vazduha koju pacijent može snažno izdahnuti u prvoj sekundi izdaha.
  • FEV1/FVC ratio: Procenat FVC koji se izdahne u prvoj sekundi, ključni pokazatelj opstruktivnih bolesti.

Priprema za pregled:

• Pacijent bi trebalo da izbegava pušenje i teške fizičke aktivnosti nekoliko sati pre testa.
  • Uputstvo o tome da li treba prekinuti upotrebu određenih lekova pre testa biće pruženo od strane lekara.

Rezultati i dalji koraci:

• Rezultati testa pomažu pulmologu da postavi dijagnozu i preporuči odgovarajuću terapiju.
  • Ukoliko se identifikuje oboljenje poput astme ili HOBP-a, lekar može propisati odgovarajuće lekove i plan lečenja.

Ovaj pregled je ključan za rano otkrivanje i praćenje plućnih bolesti, omogućavajući bolje upravljanje i tretman ovih stanja.

Pregled pulmologa sa spirometrijom sa bronhodilalatornim testom

Open chat
Postavite pitanje našem call centru ✍🏻