Neurohirurgija

Perkutana laserska dekompresija diskusa (PLDD)

je minimalno invazivna procedura koja se koristi za tretiranje problema herniranog diska, naročito u lečenju bola koji potiče od pritiska na nervne strukture u kičmi. Ova tehnika se izvodi pod lokalnom anestezijom i obično ne zahteva opštu anesteziju.

Postupak PLDD obuhvata sljedeće korake:

1. Priprema pacijenta: Pacijent je postavljen na stomak ili na bok radi pristupa kičmi.
  2. Sterilizacija područja: Područje kičme koje se tretira se temeljno dezinfikuje kako bi se smanjio rizik od infekcija.
  3. Uvođenje sonde: Kroz vrlo mali rez na koži, hirurg uvodi finu iglu pod vođstvom rendgenske slike ili druge radiološke tehnike do tačno određenog diska koji uzrokuje probleme.
  4. Uvođenje lasera: Kroz ovu tanku iglu, postavljen je laserski vlakno koje isijava energiju. Cilj ovog lasera je delimično isparavanje ili smanjenje zapremine jezgra herniranog diska. Ovaj postupak smanjuje pritisak na nervne strukture i smanjuje bol.
  5. Zatvaranje rane: Nakon završetka procedure, mali rez se obično zatvara sa jednim ili nekoliko šavova.

Prednosti PLDD procedure uključuju minimalnu invazivnost, manju traumu na okolna tkiva, kraće vreme oporavka i smanjen rizik od komplikacija u poređenju s tradicionalnim hirurškim zahvatima za hernirane diskove. Ipak, neophodno je napomenuti da ova procedura može biti efikasna kod određenih tipova diskus hernija i kod pacijenata s određenim simptomima.

Kao i kod svake procedure, PLDD nije idealna za svakog pacijenta, a odluka o najboljem tretmanu treba se doneti nakon detaljne konsultacije s lekarom, uzimajući u obzir specifične simptome, zdravstveno stanje i karakteristike pacijenta.

Cena pregleda 250000 RSD