Neurohirurgija

Operacije spinalnih intraduralnih tumora mikrohirurškom tehnikom

se izvode kako bi se uklonili tumori koji rastu unutar spinalnog kanala, najčešće na kičmenoj moždini ili blizu nje. Ove operacije se obično izvode pod mikroskopom kako bi hirurg imao bolji pregled i precizniji pristup tretiranju tumora.

Procedura uključuje sljedeće korake:

1. Pristup kičmenom kanalu: Hirurg pristupa spinalnom kanalu kroz mikrohirurški pristup. To može zahtijevati manje rezove i pristup kroz specifične tačke kako bi se minimizirala trauma okolnih tkiva.
  2. Uklanjanje tumora: Hirurg koristi mikrohirurške instrumente kako bi pažljivo uklonio tumor iz spinalnog kanala. Preciznost je ključna u ovoj proceduri kako bi se smanjili rizici od oštećenja kičmene moždine ili nervnih struktura, te kako bi se postiglo što potpunije uklanjanje tumora.
  3. Rekonstrukcija ili stabilizacija: U nekim slučajevima može biti potrebna rekonstrukcija ili stabilizacija kičme ako je tumor izazvao štetu na strukturama kičmene moždine ili uzrokovao nestabilnost.

Ove operacije zahtijevaju preciznost i stručnost jer su tumori u spinalnom kanalu često blizu vitalnih struktura. Cilj operacije je da se smanje simptomi koje tumor uzrokuje, kao što su bol, gubitak funkcije i neurološki deficit.

Kao i kod svih hirurških procedura, odluka o uklanjanju spinalnih intraduralnih tumora mora biti individualizovana, uzimajući u obzir specifične karakteristike tumora, zdravstveno stanje pacijenta i moguće komplikacije ili rizike. Planiranje operacije i donošenje odluka zahtijevaju konsultaciju sa specijalistima, poput neurohirurga, koji će proceniti najbolji pristup za svakog pacijenta.

Cena pregleda 600000 RSD