Operacija trećeg krajnika ( dr Džilvidžieva)

Operacije krajnika

Operacija trećeg krajnika

poznata i kao adenotomija ili adenoidna ekscizija, je hirurški postupak uklanjanja trećeg krajnika (adenoida). Treći krajnik se nalazi u zadnjem delu nosne šupljine i može postati povećan ili upaljen, posebno kod dece. Ovo povećanje ili upala trećeg krajnika može izazvati probleme sa disanjem, spavanjem, infekcijama i drugim zdravstvenim problemima.

Evo kako izgleda postupak uklanjanja trećeg krajnika:

1. Priprema pacijenta: Pacijent se obično podvrgava opštoj anesteziji ili lokalnoj anesteziji sa sedacijom kako bi bio bezbolan i opušten tokom operacije. Deca obično primaju opštu anesteziju.
  2. Pristup trećem krajniku: Hirurg pristupa trećem krajniku kroz usta pacijenta, slično kao kod pregleda grla.
  3. Uklanjanje trećeg krajnika: Hirurg koristi instrumente kao što su adenotom ili elektrokauter da ukloni treći krajnik iz nosne šupljine. Krajnik se obično uklanja u celini.
  4. Zbrinjavanje rana: Nakon uklanjanja trećeg krajnika, rana se obično ne šava. Umesto toga, rana će zaceliti tokom vremena.
  5. Oporavak: Pacijent se prebacuje u postoperativnu sobu gde će se probuditi iz anestezije. Postoperativna nega može uključivati upotrebu analgetika za kontrolu boli i posebnih uputstava o ishrani i aktivnostima tokom oporavka.

Oporavak nakon uklanjanja trećeg krajnika obično traje nekoliko dana. Deca i odrasli se obično mogu vratiti svojim uobičajenim aktivnostima nakon nekoliko dana ili nedelja, u zavisnosti od individualnog oporavka. Važno je slediti upute lekara o postoperativnoj nezi kako bi se izbegle moguće komplikacije.

Uklanjanje trećeg krajnika je čest postupak kod dece i odraslih kada postoje problemi sa disanjem, infekcijama ili drugim simptomima povezanim sa uvećanim trećim krajnikom.

Operacija trećeg krajnika ( dr Džilvidžieva)

Cena pregleda 65000 RSD