Obostrana složena preponska kila (ingvinoskrotalna)

Opšta hirurgija

Obostrana preponska kila

poznata i kao ingvinoskrotalna kila, je stanje u kojem se hernijalni izbočci ili trbušni organi javljaju na obe strane preponske regije, obično spuštajući se u skrotum (mošnjicu) kod muškaraca. Ova vrsta kile zahteva hiruršku intervenciju kako bi se popravila i sprečile potencijalne komplikacije. Evo kako izgleda operacija za obostranu preponsku kilu:

1. Priprema pacijenta: Pacijent će biti podvrgnut medicinskom pregledu i evaluaciji kako bi se utvrdilo da li je kandidat za operaciju. To uključuje ocenu zdravstvenog stanja, laboratorijske testove i druge dijagnostičke procedure. Pacijent će takođe biti obavešten o proceduri i potpisati saglasnost za operaciju.
  2. Anestezija: Na početku operacije, pacijentu će se primeniti opšta anestezija kako bi bio bezbolan i bez svesti tokom postupka.
  3. Pristup kili: Hirurg će napraviti rez (inciziju) u predelu obe preponske kile kako bi pristupio hernijalnim prstenovima i hernijalnim vrećicama.
  4. Redukcija kila: Sadržaj kile (obično trbušni organi) pažljivo će se vratiti u trbušnu šupljinu na obe strane. Ovo se naziva „redakcijom kile.“
  5. Reparacija kila: Za reparaciju obostrane preponske kile, hirurg će obično koristiti mrežasti implantat (mesh). Mesh se postavlja preko hernijalnih prstena na obe strane i pričvršćuje za okolno tkivo kako bi se ojačao preponski zid i sprečilo ponovno izbočenje kila.
  6. Zatvaranje incizija: Nakon završetka operacije, hirurg će pažljivo zatvoriti incizije šavovima ili drugim tehnikama zatvaranja kože.
  7. Oporavak: Pacijent će biti prebačen u prostoriju za oporavak, gde će se postepeno buditi iz anestezije. Oporavak nakon ovakve operacije može potrajati nekoliko dana ili nedelja, a pacijent će dobiti upute o nezi rane, fizičkim aktivnostima i ograničenjima tokom perioda oporavka.

Operacija za obostranu preponsku kilu je složenija u odnosu na jednostrane kile, ali je neophodna kako bi se sprečile potencijalne komplikacije kao što su zatvor crijeva ili oštećenje trbušnih organa. Važno je da pacijent sledi upute lekara o postoperativnoj nezi kako bi se osiguralo što bolje zaceljenje i smanjili rizici od komplikacija.

Obostrana složena preponska kila (ingvinoskrotalna)