Opšta hirurgija

Laparoskopska proktokolektomija sa terminalnom ileostomijom

je hirurški postupak koji se izvodi radi uklanjanja celog debelog creva (kolona i rektum) i stvaranja ileostome. Ovaj postupak se često izvodi kod pacijenata sa ozbiljnim oblicima inflamatornih bolesti creva (npr. ulcerozni kolitis ili familialna adenomatozna polipoza) ili kod pacijenata sa karcinomom debelog creva. Evo osnovnih koraka ovog hirurškog zahvata:

1. Priprema pacijenta: Pacijent će biti pažljivo pregledan i pripremljen za operaciju. To uključuje evaluaciju opšteg zdravstvenog stanja, laboratorijske analize, EKG i druge preoperativne testove kako bi se osigurala sigurnost tokom hirurškog zahvata.
  2. Anestezija: Pacijent će biti podvrgnut opštoj anesteziji kako bi se obezbedila bezbolna i kontrolisana procedura.
  3. Pristup abdominalnoj šupljini: Hirurg će napraviti nekoliko manjih incizija u abdominalnom zidu kako bi se uveo laparoskopski instrumentarij, uključujući laparoskopsku kameru i alate za hirurške manipulacije. Laparoskopska kamera omogućava hirurgu da prati unutrašnje strukture na monitoru.
  4. Uklanjanje kolona i rektuma: Hirurg će pažljivo ukloniti celo debelo crevo (kolon) i rektum iz abdominalne šupljine. Ovo uključuje oslobađanje i sečenje kolona i rektuma.
  5. Formiranje ileostome: Nakon uklanjanja kolona i rektuma, hirurg će stvoriti ileostomu (otvor na abdominalnom zidu) i povezati terminalni ileum (poslednji deo tankog creva) sa ovom otvorenom. Ileostoma će služiti kao izlaz za feces iz tela i obično se stvara na desnom donjem delu trbuha.
  6. Zatvaranje rane: Hirurg će pažljivo zatvoriti incizije na abdominalnom zidu šavovima i primeniti odgovarajuće zavoje.
  7. Postoperativna nega i oporavak: Pacijent će biti premešten u postoperativnu sobu gde će se nadzirati dok se ne probudi iz anestezije. Tokom perioda oporavka, pacijent će zahtevati posebnu pažnju i postoperativnu negu, uključujući upravljanje ileostomom i postupno vraćanje na normalnu ishranu.

Ileostoma će zahtevati posebnu negu i promenu stomaklona, a pacijent će naučiti kako da se brine o njoj. Ovaj postupak se obavlja sa ciljem uklanjanja patoloških promena u debelom crevu i rektumu i poboljšanja zdravlja pacijenta, ali nosi sa sobom promene u svakodnevnom životu koje zahtevaju prilagođavanje.