Opšta hirurgija

Laparoskopska operacija hemoroida sa sfinkterotomijom

se često naziva i „Hemoroidna dearterijalizacija s transanalnom resekcijom“ (THD-R). Ovo je minimalno invazivna procedura koja se koristi za lečenje unutarnjih hemoroida, posebno onih koji izazivaju značajno krvarenje ili prolaps (ispadanje).

Evo kako ovaj postupak obično izgleda:

1. Priprema: Pacijent se obično priprema za operaciju na isti način kao i za bilo koju drugu hiruršku proceduru, uključujući post operacioni post.
  2. Anestezija: Pacijent se obično stavlja pod opštu ili spinalnu anesteziju kako bi se obezbedila bezbolnost tokom operacije.
  3. Laparoskopija: Hirurg će napraviti nekoliko manjih incizija u trbušnom zidu. Kroz ove male otvore, u trbušnu šupljinu se umeće laparoskopska kamera i hirurški instrumenti.
  4. Dearchializacija: Upotrebom ultrazvuka, hirurg će locirati arterije koje snabdevaju hemoroide krvlju. Zatim će ih ligirati (vezati) kako bi se smanjio dotok krvi u hemoroide.
  5. Transanalna resekcija (sfinkterotomija): Nakon dearchializacije, pacijent se postavlja u položaj za transanalnu resekciju. Ovaj deo operacije se obično izvodi transanalno, kroz rektum. Hirurg će ukloniti ili redukovati unutarnje hemoroide uz pomoć specijalizovanih instrumenata. Ova resekcija može uključivati uklanjanje viška tkiva ili izrezivanje proširenih hemoroida.
  6. Zatvaranje: Nakon što su unutarnji hemoroidi tretirani, incizije se zatvaraju.
  7. Oporavak: Pacijent će biti premešten u postoperativnu sobu gde će se oporavljati pod nadzorom medicinskog osoblja. Oporavak nakon laparoskopske operacije obično je brži u poređenju s tradicionalnim hirurškim metodama.
  8. Ispuštanje iz bolnice: Pacijent će biti pušten iz bolnice kada lekar proceni da je spreman za povratak kući. Vreme oporavka varira od osobe do osobe, ali većina pacijenata se brzo vraća normalnim aktivnostima.

Laparoskopska operacija hemoroida sa sfinkterotomijom je jedna od opcija za lečenje hemoroida, a izbor metode zavisi od specifičnih okolnosti i potreba pacijenta. Važno je da se konsultujete s lekarom koji će vam pružiti najbolje savete i preporuke za vašu situaciju.