Hernioplastika veće kile prednjeg trbušnog zida sa implantacionom polipropilenskom mrežicom po Rivesu bez separacije komponenata

Opšta hirurgija

Hernioplastika kile prednjeg trbušnog zida sa implantacionom polipropilenskom mrežicom po Rivesu

bez separacije komponenata je hirurška procedura koja se koristi za reparaciju ventralnih kila, a posebno incizionalnih kila (kila koje se javljaju nakon prethodnih hirurških zahvata), bez potrebe za separacijom mišićnih komponenata trbušnog zida.

Evo kako izgleda ovakva operacija:

1. Priprema pacijenta: Pacijent će biti podvrgnut medicinskom pregledu i evaluaciji kako bi se utvrdilo da li je kandidat za ovu vrstu operacije. To uključuje ocenu zdravstvenog stanja, laboratorijske testove i druge dijagnostičke procedure. Pacijent će takođe biti obavešten o proceduri i potpisati saglasnost za operaciju.
  2. Anestezija: Na početku operacije, pacijentu će se primeniti opšta anestezija kako bi bio bezbolan i bez svesti tokom postupka.
  3. Pristup kili: Hirurg će napraviti rez (inciziju) u predelu kile kako bi pristupio hernijalnom prstenu i hernijalnoj vrećici.
  4. Redukcija kile: Sadržaj kile (obično trbušni organi) pažljivo će se vratiti u trbušnu šupljinu. Ovo se naziva „redukcijom kile.“
  5. Reparacija kile sa mrežicom: Umesto separacije mišićnih komponenata trbušnog zida, hirurg će postaviti polipropilensku mrežicu (mesh) preko hernijalnog prstena. Mesh se pričvršćuje za okolno tkivo i stvara čvrstu potporu koja ojačava trbušni zid i sprečava ponovno izbočenje kile.
  6. Zatvaranje incizije: Nakon završetka operacije, hirurg će pažljivo zatvoriti inciziju šavovima ili drugim tehnikama zatvaranja kože.
  7. Oporavak: Pacijent će biti prebačen u prostoriju za oporavak, gde će se postepeno buditi iz anestezije. Oporavak nakon ovakve operacije obično traje nekoliko dana, a pacijent će dobiti upute o nezi rane, fizičkim aktivnostima i ograničenjima tokom perioda oporavka.

Ova tehnika reparacije kile, poznata kao „Rivesova hernioplastika,“ često se primenjuje kada se želi izbeći separacija mišićnih komponenata trbušnog zida, što može biti korisno kod određenih pacijenata. Važno je da pacijent sledi upute lekara o postoperativnoj nezi kako bi se osiguralo što bolje zaceljenje i smanjili rizici od komplikacija.