Hepatobilijarne intervencije – parenhimske – sklerozacija ehinokoknih cista

Interventna radiologija

Sklerozacija ehinokoknih cista

je postupak koji se koristi za tretiranje cista koje su rezultat infekcije parazitom Echinococcus. Ova procedura se često koristi za lečenje takvih cista u jetri.

Procedura obično uključuje:

1. Pristup cisti: Radiolog ili hirurg koristi ultrazvuk, CT ili druge slike za lociranje ciste u jetri.
  2. Uvođenje sklerozirajućeg sredstva: Kroz tanku iglu ili kateter, sklerozirajuće sredstvo se ubrizgava direktno u cistu. Ovo sredstvo izaziva iritaciju i zatvaranje unutrašnjosti ciste.
  3. Pratnja i praćenje: Nakon postupka, cista se redovno prati putem slika kako bi se osiguralo da se smanjuje i da se infekcija kontroliše.

Sklerozacija ehinokoknih cista je jedna od terapijskih opcija za ove ciste. Cilj je reducirati veličinu ciste i kontrolisati infekciju uzrokovanu parazitom. Međutim, ovo nije uvek potpuno efikasan tretman i ponekad su potrebni drugi terapijski pristupi kao što su hirurško uklanjanje ciste ili anti-parazitski lekovi, a često se primenjuju višestruki tretmani. Odluka o tretmanu zavisi od specifičnih karakteristika ciste, zdravstvenog stanja pacijenta i procene lekara.

Hepatobilijarne intervencije – parenhimske – sklerozacija ehinokoknih cista

Cena pregleda Na upit

Open chat
Postavite pitanje našem call centru ✍🏻