VATS – Endoskopska klinasta resekcija pluća

Grudna hirurgija

Video-asistirana torakoskopska hirurgija (VATS) endoskopska klinasta resekcija pluća

je minimalno invazivna procedura koja se koristi za uklanjanje dela plućnog tkiva, često usmerena na određeni deo pluća ili neki patološki proces.

Evo osnovnih koraka u postupku VATS endoskopske klinaste resekcije pluća:

1. Priprema pacijenta: Pacijent je pod opštom anestezijom, što znači da će biti uspavan tokom procedure kako bi se izbeglo osećanje bola.
  2. Postavljanje trokara: Hirurg pravi nekoliko manjih rezova (trokara) na bočnim stranama grudnog koša. Kroz ove rezove, u grudni koš se uvode instrumenti, uključujući endoskop (fleksibilnu cev sa kamerom) i druge hirurške instrumente.
  3. Vizualizacija pluća: Endoskop omogućava hirurgu pregled unutrašnjosti grudnog koša na monitoru. Pluća se pažljivo pregledavaju kako bi se utvrdilo područje koje će biti resektovano.
  4. Klinasta resekcija: Pomoću hirurških instrumenata, hirurg resektuje deo plućnog tkiva koje je zahvaćeno bolešću, tumorom ili drugim patološkim procesom. Klinasti rez se pravi kako bi se uklonio željeni deo pluća.
  5. Provera krvnih sudova i bronha: Hirurg pažljivo proverava krvne sudove i bronhe kako bi osigurao da su dobro zatvoreni.
  6. Zatvaranje rezova: Nakon resekcije, rezovi se zatvaraju, obično uz upotrebu šavova ili specijalnih traka za zatvaranje.

VATS endoskopska klinasta resekcija pluća ima prednosti u odnosu na tradicionalni otvoreni hirurški pristup, uključujući manje oštećenje okolnih tkiva, kraće vreme oporavka i manje vidljive ožiljke.

Odluka o vrsti hirurškog pristupa i detaljima postupka zavisiće od specifičnosti slučaja, uključujući potrebu za resekcijom, lokalizaciju patološkog procesa, prisustvo komplikacija i opšte zdravstveno stanje pacijenta.

VATS – Endoskopska klinasta resekcija pluća

Cena pregleda od 308.000 RSD