Ultrazvučni pregled limfnih žlezda (vrata, pazuha i prepona)

Ultrazvučni pregledi

Ultrazvučni pregled limfnih žlezda

u vratu, pazušnoj (aksilarnoj) i preponskoj (inguinalnoj) regiji je dijagnostička metoda koja se koristi za vizualizaciju, evaluaciju i identifikaciju promena u ovim limfnim žlezdama. Ovaj pregled se često primenjuje kako bi se utvrdilo prisustvo infekcija, upala, tumora ili drugih patoloških promena u limfnim žlezdama i okolnim tkivima.

Evo kako obično izgleda postupak ultrazvučnog pregleda limfnih žlezda u ovim regijama:

1. Priprema: Obično nema posebne pripreme potrebne pre ovog pregleda. Pacijent može ostati odeven, osim ako se pregled vrši na delu tela koji zahteva izlaganje. Na mestu gde će se primeniti ultrazvučna sonda, može se naneti gel kako bi se poboljšala provodljivost zvučnih talasa.
  2. Ultrazvučna sonda: Tehničar za ultrazvuk će primeniti gel na kožu pacijenta u oblasti gde se nalaze limfne žlezde koje se pregledaju (vrat, pazušna ili preponska regija). Gel pomaže da se obezbedi dobar kontakt između kože i sonde.
  3. Vizualizacija struktura: Ultrazvučna sonda emituje visokofrekventne zvučne talase u pregledane limfne žlezde. Ovi talasi se reflektuju od tkiva i formiraju slike koje se prikazuju na monitoru. Tehničar i/ili lekar pažljivo pregledaju ove slike kako bi identifikovali i analizirali bilo kakve promene ili patološke procese u limfnim žlezdama ili okolnim tkivima.

Ultrazvučni pregled limfnih žlezda može pomoći u dijagnostikovanju različitih stanja, uključujući infekcije, upale, prisustvo metastaza (širenje tumora), oticanje limfnih žlezda i druge promene. Ovo je korisna dijagnostička metoda koja omogućava lekarima da procene zdravstveno stanje pacijenata i identifikuju potencijalne probleme u limfnim žlezdama.

Ultrazvučni pregled limfnih žlezda (vrata, pazuha i prepona)