Laparoskopija

Totalna laparoskopska histerektomija sa obostranom adneksektomijom

je minimalno invazivna hirurška procedura koja uključuje uklanjanje materice (histerktomija) i oba jajnika (adneksektomija) kroz laparoskopski pristup. Ova procedura se obavlja iz različitih medicinskih razloga, uključujući lečenje oboljenja materice ili jajnika, teško krvarenje iz materice, fibroide, endometriozu, adenomiozu, karcinom jajnika i druge zdravstvene probleme.

Evo osnovnih koraka u postupku totalne laparoskopske histerektomije sa obostranom adneksektomijom:

1. Priprema: Pre početka postupka, pacijentkinja će biti podvrgnuta osnovnim pregledima, analizama i dijagnostičkim testovima kako bi se postavila dijagnoza i procenila potreba za histerektomijom i adneksektomijom.
  2. Anestezija: Pacijentkinja će biti podvrgnuta opštoj anesteziji kako bi bila bezbolna i nesvesna tokom operacije.
  3. Laparoskopski pristup: Hirurg će napraviti nekoliko manjih incizija na trbušnom zidu i umetnuti laparoskopsku kameru i posebne instrumente kako bi pristupio trbušnoj šupljini.
  4. Pristup reproduktivnim organima: Pomoću laparoskopske kamere i instrumenata, hirurg će pažljivo odvojiti matericu, jajnike i jajovode od okolnih struktura, uključujući ligamente, krvne sudove i vezivno tkivo.
  5. Histerektomija: Materica će biti odvojena od vezivnog tkiva i krvnih sudova koji je podržavaju, a zatim uklonjena. Ova procedura može uključivati različite tehnike za delikatno odstranjivanje materice.
  6. Adneksektomija: Oba jajnika i jajovodi će biti uklonjeni kako bi se sprečio rizik od bolesti jajnika i jajovoda.
  7. Kontrola krvarenja: Tokom postupka, hirurg će pažljivo kontrolisati krvarenje iz krvnih sudova kako bi se osigurala minimalna postoperativna komplikacija.
  8. Zatvaranje incizija: Nakon završetka postupka, manje incizije na trbušnom zidu će biti pažljivo zatvorene šavovima.
  9. Oporavak: Oporavak od laparoskopske histerektomije sa obostranom adneksektomijom obično traje kraće u poređenju sa otvorenom abdominalnom hirurgijom. Pacijentkinja će morati slediti upute lekara o postoperativnoj nezi, uključujući održavanje higijene, izbegavanje teških fizičkih napora i seksualnih odnosa tokom određenog perioda oporavka.

Totalna laparoskopska histerektomija sa obostranom adneksektomijom omogućava uklanjanje materice i jajnika uz minimalno invazivnost i manje ožiljaka. Odluka o izvođenju ove procedure treba da bude rezultat pažljivog razgovora između pacijentkinje i lekara, uzimajući u obzir specifične okolnosti i potrebe pacijentkinje.