Totalna gastrektomija sa d2 limfadenektomijom

Hirurgija želuca i tankih creva

Totalna gastrektomija sa D2 limfadenektomijom

je složen hirurški postupak koji se izvodi kako bi se uklonio želudac zajedno sa specifičnim skupinama limfnih čvorova u abdominalnoj regiji. Ovaj postupak se često izvodi kod pacijenata sa karcinomom želudca, posebno u naprednim stadijumima bolesti.

Evo osnovnih informacija o totalnoj gastrektomiji sa D2 limfadenektomijom:

1. Indikacije: Ova procedura se obično izvodi kod pacijenata sa karcinomom želudca koji se proširio na limfne čvorove u blizini želuca ili u drugim delovima abdominalne regije. D2 limfadenektomija podrazumeva uklanjanje više grupa limfnih čvorova u abdominalnoj regiji kako bi se smanjila verovatnoća preostalih malignih ćelija.
  2. Priprema pacijenta: Pre operacije, pacijent će biti pažljivo pripremljen. To uključuje post i suzdržavanje od unošenja hrane ili tečnosti pre operacije, kao i druge pripremne korake.
  3. Anestezija: Pacijent će biti podvrgnut opštoj anesteziji kako bi bio bezbolan i bez svesti tokom operacije.
  4. Hirurški pristup: Hirurg će pristupiti abdominalnoj regiji putem incizije na trbuhu. Ova incizija može biti značajnih dimenzija kako bi omogućila uklanjanje želuca i limfnih čvorova.
  5. Totalna gastrektomija: Hirurg će ukloniti celo želudac tokom operacije. Nakon uklanjanja želuca, creva se obično povezuju kako bi se omogućilo nastavak varenja hrane.
  6. D2 limfadenektomija: Tokom iste operacije, hirurg će ukloniti specifično označene grupe limfnih čvorova u abdominalnoj regiji. Ovo je važno kako bi se smanjila verovatnoća preostalih malignih ćelija u limfnim čvorovima.
  7. Rekonstrukcija: Nakon uklanjanja želuca, hirurg će izvršiti rekonstrukciju crevnog trakta kako bi omogućio varenje hrane. Postoje različite tehnike rekonstrukcije koje se mogu primeniti.
  8. Oporavak: Oporavak nakon totalne gastrektomije sa D2 limfadenektomijom može biti dug i zahtevan. Pacijenti će obično biti hospitalizovani nekoliko dana do nedelju dana ili duže. Ishrana će biti postepeno uvedena kako bi se pacijent prilagodio novoj anatomiji digestivnog trakta.
  9. Komplikacije: Kao i kod svake veće hirurške procedure, postoje rizici i potencijalne komplikacije, uključujući krvarenje, infekciju, problem sa rekonstrukcijom crevnog trakta i druge.

Totalna gastrektomija sa D2 limfadenektomijom je zahtevan hirurški postupak koji se primenjuje u cilju lečenja naprednog karcinoma želudca. Pacijenti treba da se detaljno konsultuju sa svojim onkologom i hirurgom kako bi razgovarali o potrebama, rizicima i očekivanjima vezanim za ovu proceduru.

Totalna gastrektomija sa d2 limfadenektomijom