Resekcija zida grudnog koša zbog osteomijelitisa (infekcija)

Grudna hirurgija

Resekcija zida grudnog koša zbog osteomijelitisa

je hirurški postupak uklanjanja dela ili celog dela zida grudnog koša, često u kontekstu lečenja osteomijelitisa kostiju rebara. Osteomijelitis je infekcija kosti koja može nastati usled bakterijske infekcije ili drugih uzroka, a može zahvatiti bilo koji deo skeleta.

Postupak resekcije zida grudnog koša zbog osteomijelitisa može uključivati sljedeće korake:

1. Priprema pacijenta: Pacijent se priprema za operaciju kroz određene dijagnostičke testove i pregleda.
  2. Opšta anestezija: Pacijent je podvrgnut opštoj anesteziji kako bi bio bezbolan tokom postupka.
  3. Operativni rez: Hirurg pravi rez na koži iznad zahvaćenog područja zida grudnog koša.
  4. Uklanjanje zahvaćenog dela: Hirurg uklanja deo zida grudnog koša koji je zahvaćen osteomijelitisom. Ovo može uključivati resekciju dela rebara ili čak uklanjanje većeg dela zida grudnog koša, u zavisnosti od ozbiljnosti infekcije.
  5. Provera okolnih struktura: Hirurg proverava okolna tkiva i strukture kako bi se osiguralo da su susedni organi i tkiva sačuvani.
  6. Zatvaranje rane: Nakon uklanjanja zahvaćenog dela, rez se pažljivo zatvara šavovima ili drugim sredstvima za zatvaranje rane.

Nakon operacije, pacijent će proći kroz period oporavka, koji može uključivati rehabilitaciju i praćenje infekcije kako bi se osiguralo da je potpuno eliminisana. Odluka o resekciji zida grudnog koša zbog osteomijelitisa donosi se na osnovu ozbiljnosti infekcije, širenja bolesti i procene koristi i rizika ovog hirurškog zahvata. Ovaj postupak se primenjuje samo kada je to neophodno za kontrolu infekcije i poboljšanje opšteg zdravstvenog stanja pacijenta.

Resekcija zida grudnog koša zbog osteomijelitisa (infekcija)

Cena pregleda od 440.000 RSD