Resekcija jetre (segmentektomija, resekcija ciste)

Heptobilijarna i pankreasna hirurgija

Resekcija jetre

je hirurški postupak koji podrazumeva uklanjanje dela jetre. Ovo može uključivati različite vrste resekcija jetre, uključujući segmentektomiju i resekciju ciste jetre.

1. Segmentektomija jetre: Ovaj postupak uključuje uklanjanje jednog ili više segmenata jetre. Jetra je anatomski podeljena na različite segmente, svaki sa svojim sopstvenim krvnim sudovima i žučnim kanalima. Segmentektomija se izvodi kako bi se uklonila oštećena ili bolesna tkiva jetre, dok se ostatak jetre očuva kako bi obavljao svoje funkcije.
  2. Resekcija ciste jetre: Resekcija ciste jetre podrazumeva uklanjanje ciste koja se razvila na jetri. Ciste jetre mogu biti benignog ili malignog porekla, a resekcija se obično izvodi ako cista uzrokuje simptome, rast ili druge komplikacije.

Indikacije:

• Resekcija jetre se može izvoditi iz različitih razloga, uključujući maligne tumore jetre (hepatocelularni karcinom, intrahepatička holangio-karcinom), benigni tumori jetre (adenom, hemangiom), metastaze tumora iz drugih organa, ciste jetre, i druge bolesti koje utiču na funkciju ili integritet jetre.
  • Indikacije za resekciju će zavisiti od dijagnoze pacijenta, veličine i položaja lezije na jetri, opšteg zdravstvenog stanja pacijenta i drugih faktora.

Procedura:

• Hirurg će pristupiti jetri kroz abdominalnu inciziju (otvoren pristup) ili laparoskopski (minimalno invazivan pristup).
  • Zatim će izolovati deo jetre koji treba ukloniti, odseći ga i zaustaviti eventualno krvarenje.
  • U slučaju resekcije ciste, hirurg će otvoriti cistu, isprazniti je, a zatim ukloniti njenu membranu.
  • Nakon resekcije, hirurg će pažljivo kontrolisati krvarenje, a zatim zatvoriti ranu.

Posledice i komplikacije:

• Nakon resekcije jetre, pacijenti će zahtevati pažljivu postoperativnu negu i pratnju. Jetra ima izuzetnu sposobnost regeneracije, tako da će preostali deo jetre postepeno rasti kako bi nadoknadio uklonjeni deo.
  • Komplikacije mogu uključivati krvarenje, infekciju, oštećenje okolnih organa ili krvnih sudova, ili nepravilan rast jetre.
  • Oporavak nakon resekcije jetre može potrajati neko vreme, a pacijenti će morati slediti specifične smernice lekara u vezi sa ishranom i fizičkom aktivnošću.

Resekcija jetre je ozbiljan hirurški zahvat i obično se izvodi u specijalizovanim hirurškim centrima od strane iskusnih hirurga. Odluka o ovakvom postupku će zavisiti od individualnih okolnosti i potreba svakog pacijenta.

Resekcija jetre (segmentektomija, resekcija ciste)