Grudna hirurgija

Resekcija jednog rebra sa tumorom

je hirurški postupak kojim se uklanja deo rebara zajedno s tumorskim tkivom. Ova procedura se obično primenjuje kada postoji sumnja na maligni tumor u kosti, posebno rebru, ili kada je tumor već dijagnostikovan i potrebno ga je ukloniti.

Evo osnovnih koraka u postupku resekcije jednog rebra sa tumorom:

1. Priprema pacijenta: Pacijent se priprema za operaciju kroz određene dijagnostičke testove i pregleda.
  2. Opšta anestezija: Pacijent je podvrgnut opštoj anesteziji kako bi bio bezbolan tokom postupka.
  3. Operativni rez: Hirurg pravi rez na koži iznad tumorskog područja i pristupa rebru.
  4. Uklanjanje rebara: Hirurg uklanja deo ili celo zahvaćeno rebro zajedno s tumorskim tkivom.
  5. Provera okolnih struktura: Hirurg proverava okolna tkiva i strukture kako bi se osiguralo da su susedni organi i tkiva sačuvani.
  6. Zatvaranje rane: Nakon uklanjanja tumorskog tkiva, rez se pažljivo zatvara šavovima ili drugim sredstvima za zatvaranje rane.

Ovaj postupak se obično primenjuje kada je tumor lokalizovan u rebru i kada se njegovo uklanjanje može sprovoditi bez ozbiljnog ugrožavanja drugih vitalnih struktura. Pacijenti će obično proći kroz period oporavka nakon operacije, a rehabilitacija može uključivati fizikalnu terapiju kako bi se poboljšala pokretljivost i oporavak.

Važno je napomenuti da se odluka o resekciji rebra sa tumorom pažljivo donosi uzimajući u obzir specifičnosti svakog pojedinačnog slučaja i kroz diskusiju između pacijenta i lekarskog tima. Ovaj postupak se primenjuje samo kada je to neophodno za lečenje tumora i poboljšanje opšteg zdravstvenog stanja pacijenta.

Cena pregleda od 275.000 RSD