Radikalna vulvektomija sa ukljanjanjem ingvinalnih limfnih čvorova

Ginekološke operacije

Radikalna vulvektomija sa uklanjanjem ingvinalnih limfnih čvorova

je kompleksna hirurška procedura koja podrazumeva potpuno uklanjanje vulve (spoljašnjeg dela ženskih genitalija) i regionalnih limfnih čvorova koji se nalaze u ingvinalnom (preponom) području. Ovaj postupak se obično izvodi kod pacijentkinja sa karcinomom vulve, naročito u slučajevima kada je rak već napredovao i zahvatio okolne limfne čvorove.

Evo ključnih aspekata radikalne vulvektomije sa uklanjanjem ingvinalnih limfnih čvorova:

1. Indikacije: Ovaj postupak se najčešće izvodi kod pacijentkinja sa karcinomom vulve, naročito u slučajevima gde je rak napredovao i zahvatio ingvinalne limfne čvorove.
  2. Priprema: Pre početka postupka, pacijentkinja će obaviti osnovne preoperativne preglede, uključujući biopsiju i slikovne testove kako bi se odredila tačna lokalizacija i širenje karcinoma.
  3. Anestezija: Radikalna vulvektomija se obavlja pod opštom anestezijom kako bi se pacijentkinja održala bezbolnom i nesvesnom tokom postupka.
  4. Uklanjanje vulve: Hirurg će ukloniti celu vulvu, uključujući usmine, klitoris i druge delove spoljašnjih genitalija.
  5. Uklanjanje limfnih čvorova: Nakon uklanjanja vulve, hirurg će pažljivo identifikovati i ukloniti ingvinalne limfne čvorove kako bi se proverilo prisustvo metastaza. Ovo je važno za procenu širenja raka.
  6. Rekonstrukcija i zatvaranje rane: Nakon uklanjanja vulve i limfnih čvorova, hirurg će rekonstruisati preostalo tkivo kako bi se sačuvala funkcionalnost i estetika. Rana se obično zatvara šavovima.
  7. Oporavak: Oporavak nakon radikalne vulvektomije je obično produžen i zahteva pažljivu postoperativnu negu. Pacijentkinja će verovatno morati ostati u bolnici neko vreme kako bi se pravilno brinula o postoperativnim aspektima.

Odluka o izvođenju radikalne vulvektomije sa uklanjanjem ingvinalnih limfnih čvorova je ozbiljna i zahteva pažljivo razmatranje između pacijentkinje i njenog medicinskog tima. Takođe, emocionalna podrška i rehabilitacija su od suštinskog značaja za pacijentkinje koje su podvrgnute ovom postupku, jer može imati značajne fizičke i emocionalne posledice.

Radikalna vulvektomija sa ukljanjanjem ingvinalnih limfnih čvorova