Plasiranje drena kroz međurebarni prostor
Grudna hirurgija
Plasiranje drena kroz međurebarni prostor
poznato i kao interkostalna drenaža, je postupak u kojem se drenažna cev (dren) uvodi između rebara kako bi se omogućilo drenažu tečnosti ili vazduha iz pleuralnog prostora, prostora između pluća i unutrašnjosti grudnog koša.
Ovaj postupak se često izvodi kako bi se olakšalo lečenje i oporavak kod različitih medicinskih stanja, uključujući:
Pleuralni izliv: Ako se nakupi višak tečnosti između pluća i pleuralne membrane, drenaža se može koristiti kako bi se uklonila ta tečnost i olakšalo disanje.
Pneumotoraks: Kada vazduh ulazi u pleuralni prostor, stvarajući pneumotoraks, drenaža se može koristiti za uklanjanje vazduha i ponovno uspostavljanje normalnog pritiska.
Postupak plasiranja drena kroz međurebarni prostor obično uključuje sledeće korake:
Priprema pacijenta: Pacijent se obično postavlja u odgovarajući položaj, često sedi ili leži na boku, u zavisnosti od potreba.
Lokalna anestezija: Pre nego što se dren postavi, obično se primenjuje lokalna anestezija na kožu i tkivo između rebara kako bi se smanjila nelagodnost tokom postupka.
Postavljanje drena: Hirurg pravi mali rez između rebara i pažljivo uvodi dren u pleuralni prostor.
Fiksacija drena: Dren se fiksira na mestu i povezuje sa odgovarajućim drenažnim sistemom koji omogućava kontrolisano odvođenje tečnosti ili vazduha.
Nakon postavljanja drena, pacijent se može pratiti radi praćenja odvodnje i rešavanja osnovnog problema. Ovaj postupak obično zahteva pažljivo praćenje i upravljanje od strane medicinskog tima.