Operacije hemoroida ( Milligan Morgan, Laserska hemoroidoplastika)

Proktologija

Operacije hemoroida

su hirurški postupci koji se primenjuju kako bi se uklonili ili smanjili simptomi hemoroida, koji su proširene ili upaljene vene u rektumu ili anusu. Tri često korišćene metode za hirurško lečenje hemoroida uključuju Milligan Morgan hiruršku hemoroidektomiju, transanalnu hemoroidalnu dearterijalizaciju (THD) i lasersku hemoroidoplastiku. Evo osnovnih informacija o svakoj od ovih procedura:

1. Milligan Morgan Hirurška Hemoroidektomija:
    • Ovo je tradicionalna i invazivna hirurška procedura koja se primenjuje za uklanjanje unutarnjih i spoljnih hemoroida.
    • Hirurg uklanja hemoroide i susedno oštećeno tkivo.
    • Obično se izvodi pod opštom anestezijom.
    • Postoperativni oporavak može biti bolan i zahteva više vremena u poređenju s drugim metodama.
    • Iako je efikasna, ova procedura može izazvati određene komplikacije i duži period oporavka.
  2. Laserska Hemoroidoplastika:
    • Ovo je još jedna minimalno invazivna procedura koja se izvodi uz pomoć lasera.
    • Laser se koristi za zatvaranje i smanjenje proširenih hemoroidnih vena, čime se smanjuju simptomi hemoroida.
    • Postoperativni oporavak nakon laserske hemoroidoplastike obično je brži i manje bolan u poređenju s tradicionalnim hirurškim metodama.

Izbor metode za hirurško lečenje hemoroida zavisi od specifičnog slučaja, težine simptoma, zdravstvenog stanja pacijenta i preferencija hirurga. Pre nego što se odlučite za bilo koju od ovih procedura, važno je da se konsultujete s lekarom specijalistom za hemoroide. Lekar će obaviti pregled i razgovarati s vama o najboljoj opciji za vašu situaciju. Takođe, obavezno razgovarajte o mogućim rizicima, koristima i postoperativnom oporavku kako biste bili informisani pre donošenja odluke.

Operacije hemoroida ( Milligan Morgan, Laserska hemoroidoplastika)