Operacije analne fisure (unutrašnja sfinkterotomija)

Proktologija

Unutrašnja sfinkterotomija

je hirurška procedura koja se često izvodi za lečenje analnih fisura, što su male pukotine ili rane u sluznici anusa. Ova procedura ima za cilj da opusti unutrašnji analni sfinkter (mišić oko anusa) kako bi se smanjio pritisak na analnu fisuru i omogućilo bolje zarastanje. Evo opšteg pregleda kako izgleda postupak unutrašnje sfinkterotomije:

1. Priprema pacijenta: Pre operacije, pacijent će biti podvrgnut medicinskom pregledu i evaluaciji kako bi se utvrdilo da li je kandidat za ovu proceduru. To uključuje ocenu zdravstvenog stanja, laboratorijske testove i druge dijagnostičke procedure. Pacijent će takođe biti obavešten o proceduri i potpisati saglasnost za operaciju.
  2. Anestezija: Unutrašnja sfinkterotomija se obično izvodi pod lokalnom anestezijom. To znači da će se anestetik primeniti direktno u oblast anusa kako bi se omogućilo bezbolno izvođenje procedure.
  3. Procedura: Hirurg će pažljivo pregledati analnu fisuru i identifikovati unutrašnji analni sfinkter. Nakon toga, hirurg će napraviti maleni rez u unutrašnjem analnom sfinkteru kako bi ga delimično opustio. Ovaj rez oslobađa pritisak na fisuru i pomaže u boljem zarastanju.
  4. Zatvaranje incizije: Nakon izvođenja sfinkterotomije, mesto reza će biti pažljivo zatvoreno šavovima ili će spontano zarasti tokom perioda oporavka.
  5. Oporavak: Oporavak nakon unutrašnje sfinkterotomije obično je brz. Pacijent će moći da se vrati svojim normalnim aktivnostima u roku od nekoliko dana. Tokom prvih nekoliko dana nakon procedure, pacijentu se može preporučiti da izbegava zatvor i da koristi meke stolice kako bi se smanjio pritisak na anus i omogućilo bolje zarastanje fisure.

Unutrašnja sfinkterotomija je često uspešna u lečenju analnih fisura koje nisu reagovale na konzervativno lečenje. Važno je pratiti upute lekara tokom perioda oporavka kako bi se osiguralo potpuno zarastanje fisure i sprečile komplikacije.

Operacije analne fisure (unutrašnja sfinkterotomija)