Ginekološke operacija

Odstranjenje ciste jajnika uz čuvanje plemenitog tkiva jajnika

poznato i kao cistektomija, je hirurški postupak koji se izvodi kako bi se uklonila cista na jajniku, dok se istovremeno štedi što više zdravog tkiva jajnika koliko je to moguće. Ova procedura se obavlja kada se na jajnicima razviju ciste, koje su tečni ili čvrsti sadržaji unutar folikula jajnika ili drugih struktura.

Evo osnovnih koraka u postupku odstranjenja ciste jajnika uz čuvanje plemenitog tkiva jajnika:

1. Priprema: Pre početka postupka, pacijentkinja će biti podvrgnuta osnovnim pregledima i analizama kako bi se postavila dijagnoza i procenila potreba za cistektomijom.
  2. Anestezija: Pacijentkinja će biti podvrgnuta anesteziji kako bi bila bezbolna i nesvesna tokom operacije.
  3. Incizija: Hirurg će napraviti inciziju na trbušnom zidu kako bi došao do jajnika. Veličina incizije će zavisiti od veličine ciste i njenog položaja.
  4. Pristup jajniku: Hirurg će pristupiti jajniku i cisti. Cista će biti pažljivo izolovana i odvojena od zdravog tkiva jajnika.
  5. Odstranjenje ciste: Cista će biti uklonjena iz jajnika. Tokom ovog koraka, hirurg će nastojati sačuvati što više zdravog tkiva jajnika koliko je to moguće.
  6. Zatvaranje rane: Nakon završetka postupka, incizija će biti pažljivo zatvorena šavovima ili drugim tehnikama.
  7. Oporavak: Oporavak od cistektomije zavisi od veličine ciste, postupka koji se koristi i opšteg zdravstvenog stanja pacijentkinje. Oporavak obuhvata praćenje uputa lekara o postoperativnoj nezi i potrebama za daljim lečenjem.

Očuvanje plemenitog tkiva jajnika je važno, posebno kod pacijentkinja koje žele sačuvati reproduktivnu sposobnost. Uklanjanje ciste uz očuvanje jajnika može pomoći u očuvanju funkcije jajnika i mogućnosti začeća u budućnosti.

Odluka o izvođenju ovog postupka zavisi od specifičnih okolnosti, veličine ciste, njenog sadržaja i zdravstvenog stanja pacijentkinje. Lekar će pažljivo proceniti situaciju i preporučiti odgovarajući tretman kako bi se postigao najbolji terapijski efekat.