MIS TLIF – fiksacija usled klizanja lumbalnog pršljena sa dekompresijom spinalnog kanala, unilateralnim pristupom
Neurohirurgija
MIS TLIF (Minimalno invazivna transforaminalna lumbalna interbody fuzija)
je hirurška procedura koja se koristi za fiksaciju pršljena i stabilizaciju lumbalne kičme usled klizanja pršljena, uz istovremenu dekompresiju spinalnog kanala, pri čemu se pristupa kičmi kroz jednu stranu (unilateralni pristup).
Ova procedura je slična klasičnoj TLIF proceduri, ali se izvodi kroz minimalno invazivni unilateralni pristup. Evo kako procedura obično teče:
- Pristup kičmi: Hirurg pristupa kičmi kroz jednu stranu leđa (unilateralno). To uključuje pravljenje manjeg reza kako bi se pristupilo kičmi, umesto klasičnog bilateralnog pristupa gde bi se pristupilo s obe strane kičme.
- Dekompresija spinalnog kanala: Hirurg uklanja deo kostiju ili tkiva koji pritiskaju kičmenu moždinu ili nerve kako bi se oslobodili nervi i omogućilo im normalno funkcionisanje. Ovaj korak se izvodi kroz minimalno invazivan pristup.
- Interbody fuzija (spajanje pršljenova): Nakon dekompresije, hirurg umeće implantat između dva pršljena radi stabilizacije kičme i oslobađanja pritiska na nerve.
- Fiksacija: Da bi se osigurala stabilnost, hirurg koristi specijalne metalne šrafove, šipke ili pločice kako bi fiksirao pršljenove u pravilnom položaju. Ova fiksacija se takođe izvodi kroz minimalno invazivan pristup.
- Zatvaranje rane: Rana se zatvara sa šavovima ili drugim sredstvima za zatvaranje rane.
MIS TLIF procedura se izvodi kroz manje rezove, smanjujući traumatizaciju okolnih tkiva, smanjujući krvarenje i potencijalno ubrzavajući proces oporavka. Unilateralni pristup omogućava hirurgu da izvede potrebne korake za fiksaciju pršljena i dekompresiju spinalnog kanala s jedne strane kičme.
Kao i kod svih hirurških procedura, važno je da se odluka o vrsti hirurške intervencije donese uzimajući u obzir specifične okolnosti pacijenta i njihove zdravstvene karakteristike. Ovo zahteva konsultaciju s neurohirurgom ili spinalnim hirurgom.