Korekcija ugnutog grudnog koša (pectus excavatum)

Grudna hirurgija

Korekcija ugnutog grudnog koša

poznatog i kao pectus excavatum, je hirurški postupak koji ima za cilj ispravljanje deformiteta u kojem je središnji deo grudnog koša potisnut prema unutra, stvarajući udubljenje ili „udubljenje“ u predelu grudne kosti. Ova deformacija može uticati na estetiku grudnog koša, a u nekim slučajevima može dovesti do ograničenja disanja i srčanih problema.

Postoje različite tehnike za korekciju pectus excavatum, a dve najčešće su:

1. Ravna traka (Nuss procedure): Ova tehnika uključuje postavljanje ravne metalne trake ispod grudne kosti kako bi je podigli u normalan položaj. Ova procedura obično zahteva samo nekoliko manjih rezova, a pacijenti se često brzo oporavljaju.
  2. Ravna ploča (Ravitch procedure): Ovaj pristup uključuje uklanjanje ugnutog dela grudnog koša i postavljanje ravne ploče kako bi se oblikovala normalna struktura grudnog koša. Ova procedura može zahtevati veći rez i više vremena oporavka u poređenju sa Nuss procedurom.

Izbor između ove dve procedure zavisi od specifičnosti svakog slučaja, uključujući starost pacijenta, težinu deformacije, prisustvo drugih zdravstvenih problema i druge faktore. Hirurg će preporučiti odgovarajuću proceduru nakon detaljnog pregleda i dijagnostičkih testova.

Korekcija ugnutog grudnog koša (pectus excavatum)

Cena pregleda od 660.000 RSD