Kompleksna operacije ventralnih kila (Separacija komponenata, Rives, Stoppa)

Hirurgija trbušnog zida

Operacije ventralnih kila  uključujući Rives-Stoppa proceduru i separaciju komponenata

su hirurški postupci koji se koriste za reparaciju kila koje se javljaju u prednjem abdominalnom zidu ili ventralnom trbušnom zidu. Ove operacije su obično potrebne kako bi se popravili defekti u trbušnom zidu i spriječile komplikacije. Evo pregleda ovih procedura:

1. Priprema pacijenta: Pacijent će biti podvrgnut medicinskom pregledu i evaluaciji kako bi se utvrdilo da li je kandidat za operaciju. To uključuje ocenu zdravstvenog stanja, laboratorijske testove i druge dijagnostičke procedure. Pacijent će takođe biti obavešten o proceduri i potpisati saglasnost za operaciju.
  2. Anestezija: Na početku operacije, pacijentu će se primeniti opšta anestezija kako bi bio bezbolan i bez svesti tokom postupka.
  3. Pristup kili: Hirurg će napraviti rez (inciziju) u predelu kile kako bi pristupio hernijalnom prstenu i hernijalnoj vrećici.
  4. Redukcija kile: Sadržaj kile (obično trbušni organi) pažljivo će se vratiti u trbušnu šupljinu. Ovo se naziva „redakcijom kile.“
  5. Separacija komponenata i/ili Rives-Stoppa procedura:
    • Separacija komponenata: Ova tehnika uključuje pažljivo razdvajanje mišićnih komponenata trbušnog zida kako bi se omogućilo postavljanje mrežastog implantata (mesh) između mišićnih slojeva. Ovaj postupak može pomoći u jačanju trbušnog zida i sprečiti ponovno izbočenje kile. Separacija komponenata je tehnika koja se koristi za veće ventralne kile.
    • Rives-Stoppa procedura: Rives-Stoppa procedura je specifična metoda reparacije ventralnih kila koja uključuje postavljanje mrežaste mreže preko hernijalnog prstena i širenje mreže na širem području trbušnog zida. Ova tehnika se često koristi za velike i složene ventralne kile.
  6. Zatvaranje incizije: Nakon završetka operacije, hirurg će pažljivo zatvoriti inciziju šavovima ili drugim tehnikama zatvaranja kože.
  7. Oporavak: Pacijent će biti prebačen u prostoriju za oporavak, gde će se postepeno buditi iz anestezije. Oporavak nakon ovakve operacije može potrajati nekoliko dana ili nedelja, a pacijent će dobiti upute o nezi rane, fizičkim aktivnostima i ograničenjima tokom perioda oporavka.

Izbor između separacije komponenata i Rives-Stoppa procedure zavisi od veličine i složenosti kile, kao i preferencija hirurga. Obe tehnike imaju za cilj ojačati trbušni zid i sprečiti ponovno izbočenje kile. Važno je da pacijent sledi upute lekara kako bi se osiguralo što bolje zaceljenje i smanjili rizici od komplikacija.

Kompleksna operacije ventralnih kila (Separacija komponenata, Rives, Stoppa)