Dilatacija cervikalnog kanala i evakuacija sadržaja materice

Ginekološke intervencije

Dilatacija cervikalnog kanala i evakuacija sadržaja materice (D&C)

je medicinski postupak koji se koristi za čišćenje unutrašnjeg dela materice. Ovaj postupak se može primeniti iz različitih medicinskih razloga, uključujući dijagnostiku, lečenje i pražnjenje materice nakon pobačaja.

Evo kako obično izgleda postupak D&C:

1. Priprema: Pre početka postupka, pacijent će obaviti osnovni pregled i krvne testove, a lekar će obavestiti pacijenta o postupku i potencijalnim rizicima i koristima.
  2. Anestezija: Obično se primenjuje anestezija kako bi se pacijentu omogućila bezbolnost postupka. Anestezija može biti lokalna (npr. epiduralna ili spinalna anestezija) ili opšta anestezija, u zavisnosti od specifičnih okolnosti i preferencija pacijenta.
  3. Dilatacija cervikalnog kanala: Lekar će koristiti medicinske instrumente kako bi pažljivo proširio cervikalni kanal (vrat materice) kako bi se omogućio pristup unutrašnjem delu materice.
  4. Evakuacija materice: Nakon dilatacije cervikalnog kanala, lekar će pažljivo ući u matericu i ukloniti njen sadržaj. Ovo može uključivati uklanjanje endometrijuma (sluznice materice) ili druge neželjene sadržaje, kao što su polipi ili fetalni ostaci nakon pobačaja.
  5. Zaključak i nega: Nakon završetka postupka, pacijent će biti premešten u prostoriju za oporavak. Oporavak obično traje nekoliko sati, tokom kojih će se pacijent probuditi iz anestezije. Nakon toga, može se vratiti kući ili ostati pod nadzorom u bolnici u zavisnosti od specifičnih okolnosti.

D&C se može primeniti iz različitih razloga:

• Dijagnostika: Za uzimanje uzoraka tkiva materice radi dijagnostike patoloških promena, kao što su abnormalni menstrualni krvarenje ili sumnja na karcinom.
  • Lečenje: Za lečenje nekih ginekoloških problema, kao što su polipi, hiperplazija endometrijuma ili neka druga stanja.
  • Pobačaj: Nakon spontanog pobačaja ili medicinskog prekida trudnoće, D&C se može primeniti za pražnjenje materice.

Važno je slediti upute lekara o postoperativnoj nezi kako bi se osigurao bezbedan i brz oporavak. D&C je standardna medicinska procedura u ginekologiji i često se izvodi sa minimalnim rizicima.

Dilatacija cervikalnog kanala i evakuacija sadržaja materice