Operativna histeroskopija – ciljana biopsija endometrijuma
Histeroskopija
Operativna histeroskopija sa ciljanom biopsijom endometrijuma
je hirurški postupak koji se koristi kako bi se uzeli uzorci tkiva iz unutrašnjeg sloja materice, poznatog kao endometrijum. Ovaj postupak se obavlja kada postoji sumnja na prisustvo patoloških promena u endometrijumu, kao što su nepravilnosti u sluznici materice, hiperplazija (abnormalan rast) ili tumori. Cilj biopsije endometrijuma je da se uzmu uzorci tkiva radi dalje analize i postavljanja tačne dijagnoze.
Evo kako obično izgleda postupak operativne histeroskopije sa ciljanom biopsijom endometrijuma:
- Priprema: Pre početka postupka, pacijent će obaviti osnovni pregled i krvne testove, a takođe će mu biti dat detaljan pregled o postupku i potpisivanje informiranog pristanka. Postupak se obično obavlja u operacionoj sali ili ginekološkom ordinacijskom prostoru.
- Anestezija: Pacijentu će biti ponuđena anestezija kako bi se osiguralo da ne oseća bol tokom postupka. Anestezija može biti lokalna, sedacija (smirenje) ili opšta anestezija, u zavisnosti od specifičnih okolnosti i preferencija pacijenta i lekara.
- Histeroskopija: Lekar će pažljivo umetnuti histeroskop, tanku cevčicu sa malom kamerom na vrhu, kroz vaginu i grlić materice kako bi pregledao unutrašnjost materice. Na monitoru će moći da vidi endometrijum i identifikuje tačno mesto na kojem će se izvršiti biopsija.
- Ciljana biopsija: Pomoću posebnih instrumenata, lekar će uzeti uzorke tkiva iz određenih područja endometrijuma. Uzorci će biti pažljivo označeni i pripremljeni za dalju analizu.
- Zaključak i nega: Nakon uzimanja uzoraka, histeroskop će se pažljivo ukloniti, a pacijent će biti premešten u prostoriju za oporavak. Oporavak obično traje nekoliko sati, tokom kojih će se pacijent probuditi iz anestezije. Nakon toga, može se vratiti kući ili ostati pod nadzorom u bolnici u zavisnosti od specifičnih okolnosti.
Ciljana biopsija endometrijuma je važan postupak koji se koristi za postavljanje tačne dijagnoze u slučajevima ginekoloških problema i patoloških promena u materici. Rezultati biopsije će pomoći lekarima da odrede odgovarajući plan lečenja ako je potrebno. Važno je slediti upute lekara o postoperativnoj nezi kako bi se osigurao bezbedan i brz oporavak.