Transvezikalna prostatektomija (PTV) u opštoj anesteziji

Prostata

Transvezikalna prostatektomija (PTV)

takođe poznata i kao transvezikalna resekcija prostate (TURP), je hirurški postupak kojim se uklanja deo ili celokupna prostata kako bi se lečile određene urinarne probleme, posebno oni uzrokovani benignom hiperplazijom prostate (BHP). Ovaj postupak se obično izvodi pod opštom anestezijom kako bi se pacijentu obezbedila potpuna bezbolnost i nepokretnost tokom operacije.

Evo kako obično izgleda postupak transvezikalne prostatektomije (PTV) u opštoj anesteziji:

1. Priprema: Pre postupka, pacijent će se sastati s anesteziologom kako bi procenio njegovo zdravstveno stanje i istoriju bolesti. Anesteziolog će odabrati odgovarajući tip anestezije, u ovom slučaju opštu anesteziju, na osnovu ove procene.
  2. Anestezija: Pacijent će biti uspavan pod potpunom anestezijom, što znači da će biti bez svesti tokom celog postupka.
  3. Transvezikalna prostatektomija: Hirurg će izvesti transvezikalnu prostatektomiju (TURP) tako što će umetnuti cistoskop (medicinski uređaj za vizualizaciju i manipulaciju urinarnog trakta) kroz uretru pacijenta kako bi došao do prostate. Zatim će koristiti specijalne instrumente za uklanjanje dela ili celokupne prostate.
  4. Provera: Nakon završetka postupka, hirurg će obično proveriti urinarni trakt kako bi se uverio da je operacija uspešno izvedena i da nema preostalih problema.
  5. Oporavak: Nakon postupka, pacijent će se probuditi iz anestezije i prebaciti u odgovarajući prostor za oporavak. Oporavak nakon opšte anestezije može potrajati neko vreme, a medicinsko osoblje će pratiti pacijenta kako bi se osiguralo da se oporavak odvija bez komplikacija.

Transvezikalna prostatektomija u opštoj anesteziji je standardna procedura za lečenje BHP i drugih urinarnih problema uzrokovanih prostatom. Odluka o primeni anestezije će zavisiti od potreba pacijenta, njegovih medicinskih uslova i individualnih preferencija. Pre nego što se podvrgnete postupku, vaš lekar i anesteziolog će pružiti informacije i odgovore na sva vaša pitanja o anesteziji i postupku.

Transvezikalna prostatektomija (PTV) u opštoj anesteziji