Ginekološki preventivni pregled  – Ginekološki pregled + ultrazvučni pregled + kolposkopski pregled + PAPA + VS

Onkologija

Ginekološki preventivni pregled koji uključuje ginekološki pregled, ultrazvučni pregled, kolposkopski pregled, PAPA test (Papanicolaou test) i vaginoskopiju (VS)

predstavlja sveobuhvatnu procenu ženskog reproduktivnog zdravlja i ima za cilj prevenciju i ranu detekciju ginekoloških problema. Ovaj preventivni pregled je važan deo rutinske zdravstvene zaštite žena i pomaže u očuvanju reproduktivnog zdravlja.

Evo šta obično uključuje ovakav preventivni pregled:

1. Pregled anamneze: Početak pregleda obuhvata razgovor između pacijentkinje i ginekologa. Lekar će postavljati pitanja o medicinskoj istoriji, menstrualnim ciklusima, seksualnoj aktivnosti, kontracepciji, prethodnim ginekološkim problemima i drugim relevantnim informacijama.
  2. Fizički pregled: Ginekolog će izvršiti fizički pregled, uključujući pregled spoljnih genitalija, cerviksa, vagine, materice i jajnika. Tokom pregleda, lekar će tražiti eventualne abnormalnosti ili infekcije.
  3. Papa test (Papanicolaou test): Ovaj test se obavlja kako bi se proverio cerviks na prisustvo abnormalnih ćelija koje mogu ukazivati na rizik od karcinoma cerviksa. Uzimanje brisa cerviksa je rutinski deo ginekološkog pregleda.
  4. Transvaginalni ultrazvuk (TVU): Ovaj deo pregleda uključuje transvaginalni ultrazvuk, koji omogućava detaljan pregled jajnika, materice i okolnih struktura. Ovaj ultrazvuk može identifikovati policistične jajnike, ciste i druge probleme koji mogu uticati na plodnost.
  5. Kolposkopski pregled: Ako postoji sumnja na abnormalnosti cerviksa ili ako je Papa test pokazao potencijalne probleme, ginekolog može izvršiti kolposkopski pregled. Kolposkop je optički uređaj koji omogućava detaljan pregled cerviksa i vaginalnog tkiva pod povećanjem. Tokom ovog pregleda, lekar može uzeti tkivni uzorak (biopsiju) ako je potrebno za dalju analizu.
  6. Vaginoskopija (VS): Vaginoskopija je postupak koji omogućava ginekologu da pregleda vaginalnu sluzokožu i cerviks kako bi identifikovao eventualne promene ili probleme.
  7. Laboratorijski testovi: Ginekolog može naložiti određene laboratorijske testove, uključujući analizu krvi ili uzimanje brisa za testiranje na seksualno prenosive infekcije (SPI).

Nakon sveobuhvatnog pregleda i analize rezultata, lekar će raditi na postavljanju dijagnoze i planiranju daljih koraka, ako je potrebno. Ovaj preventivni pregled pomaže u ranom otkrivanju ginekoloških problema i smanjenju rizika od ozbiljnih bolesti, uključujući rak cerviksa i druge ginekološke oboljenja. Redovni preventivni pregledi su ključni za očuvanje zdravlja ženskih reproduktivnih organa.