Nefroureterektomija sa parcijalnom cistektomijom (tumor urotelijuma)

Bubreg

Nefroureterektomija sa parcijalnom cistektomijom

je hirurški postupak koji se primenjuje za uklanjanje bubrega i uretera zajedno sa deo mokraćne bešike (cistektomija) u slučajevima tumora mokraćnog sistema, posebno tumora urotelijuma. Tumor urotelijuma može se razviti u bilo kom delu urinarnog trakta, uključujući bubrege, uretere i mokraćnu bešiku. Ovaj postupak se koristi za lečenje malignih tumora u ovim strukturama i sprečavanje daljeg širenja bolesti.

Evo kako obično izgleda postupak nefroureterektomije sa parcijalnom cistektomijom:

1. Priprema: Pre postupka, pacijent će se sastati sa hirurgom i anesteziologom kako bi se procenilo zdravstveno stanje i pripremilo za operaciju. Ova faza uključuje i određivanje tipa anestezije koji će se koristiti tokom postupka.
  2. Anestezija: Pacijent će biti uspavan pod opštom anestezijom, što znači da će biti bez svesti tokom celog postupka.
  3. Pristup: Hirurg će napraviti rez na odgovarajućem mestu na telu kako bi pristupio bubregu i ureterima. Obično se pristupa bubregu kroz leđa, bočno ili trbušno područje.
  4. Nefroureterektomija: Hirurg će ukloniti bubreg zajedno sa ureterom koji vodi do mokraćne bešike. Ovo se radi kako bi se uklonili tumori iz ovih organa.
  5. Parcijalna cistektomija: Nakon uklanjanja bubrega i uretera, hirurg će izvršiti parcijalnu cistektomiju, što podrazumeva uklanjanje dela mokraćne bešike gde se tumor nalazio. Cilj je ukloniti tumorsko tkivo i sprečiti dalje širenje bolesti.
  6. Šivenje i zatvaranje: Nakon uklanjanja bubrega, uretera i cistektomije, hirurg će šiti rane i zatvoriti operativno polje.
  7. Oporavak: Nakon postupka, pacijent će se probuditi iz anestezije i biti smešten u odgovarajući prostor za oporavak. Oporavak nakon ove hirurške procedure može biti produžen i zahteva pažljivo praćenje i postoperativnu negu.

Nefroureterektomija sa parcijalnom cistektomijom je složen hirurški postupak koji se koristi za lečenje tumora urotelijuma u bubrezima, ureterima i mokraćnoj bešici. Pacijenti će sarađivati sa svojim medicinskim timom kako bi razumeli razloge za postupak, pripremili se i znali šta mogu očekivati tokom oporavka.

Nefroureterektomija sa parcijalnom cistektomijom (tumor urotelijuma)